İlk Bölümüyle İzleyicileri Kızdırdı

İlk Bölümüyle İzleyicileri Kızdırdı

SEFİRİN KIZI’NIN İLK BÖLÜMÜ

Sefirin Kizı’nın ilk bölümü Star TV’de dün akşam ilk bölümü ile ekrana gelen dizi Sefirin Kızı’daki bazı sahneler izleyiciyi kızdırdı. Dizide bekaret ve gerdek kelimelerinin sık sık ve ön planda olması dizinin önüne geçti.

Fragmanları haftalar önce dönmeye başlayan Star’ın yeni dizisi Sefirin Kızı ilk bölümü ile dün akşam ekrana geldi. Dizi, birinci bölümü ile sosyal medyada büyük yankı uyandırdı, diziye binlerce yorum, beğeni ve eleştiri yağdı.

Neslihan Atagül Doğulu ve Engin Akyürek’in başrolünde olduğu Sefirin Kızı dizisinin konusu buram buram aşk kokuyor. Babası sefir yani elçi olan Nare ile ona çocuk yaşta aşık olan Sancar’ın hikayesi destansı bir anlatımla ekrana geliyor.

Nare Sancar ile evlendiği gece aniden ortadan kayboluyor. Tam 9 yıl sonra Sancar’ın düğününde ortaya çıkan Nare, yanında kızını da getiriyor ve olaylar bir anda bambaşka bir yere gidiyor.

Çekimleri Bodrum ve İstanbul’da yapılan dizinin ilk bölümü sosyal medyanın konusu oldu. Diziye iyi ve kötü binlerce farklı yorum yapıldı. Dizi genel olarak seyirciden geçer not aldı. Özellikle Neslihan Atagül’ün performansı aklış topladı.

Fakat dizide sık sık be-karetret konusunun geçmesi ve olayların sürekli ‘ger-ek gec-esi’ etrafında dönmesi seyirciyi kızdırdı. 150 dakika ekranda olan dizide tam 12 kez ger-dek gecesi kelimesi kullanıldı.

Dizinin en çok eleştiri yorumu alan bölümü ise Nare ve Efe Sancar’ın ‘ger-ek gecesi’ oldu. Sefirin kızı Nare’ye deli gibi aşık olan Sancar sonunda muradına erer ve Nare ile evlenir. İlk gecelerinde Nare’nin bakire olmadığını anlayan Sancar kriz çıkarır ve kırmızı kurdelayı göstererek bunu takmayı nasıl kabul ettin diyerek Nare’den hesap sorar.

Dizide bekaret konusunun ön planda olması ve sürekli bekaret vurgusu yapılmasına yorumlar yağdı. İşte o yorumlardan bazıları…

– klasik türk dizisi. 100 yıldır bu topraklarda be-karetret konusundan ekmek yiyor yurdum insanları. kan nerde diyen başrol oyuncusu, ama teca-vuze uğradım diyen türk kızı. b-karetreti kutsallaştıranlara, buna çanak tutan dinlere ve siyasi konjonktüre bela okumak isteyen tüm insanları bu diziyi izlemeye davet ediyorum.

– dizinin özeti bekaret ve seks. bakire gelin tecavüze uğramış pis, tü, kaka. topluma bu yargıları bu diziler aşılar hala farkında değiliz, yazık.

– kadın karakterin sevdiği adam katil olmasın diye bu tecavüzü gizlemesi türkiye’nin kanayan ve kanamaya devam eden yaralarındandır. erkeğin ise bu durumu klasik anadolu yobaz bakış açısı ile reddetmesi yine türkiye’nin insanı nefret ettiren karakteristik özelliklerindendir.

– yine saçma sapan bir erkek karakter, yine çağdışı diyaloglar, yine ataerkil temalar. bıktık.

– fatmagülün suçu ne dizisinde tecavüz kurgulu diziden sıkılmayan engin akyürek yine bir tecavüz kurgusuyla karşımızda. umarım küçük emrah gibi sonu olmaz bu adamında. abi bir kere oynadın ikincisini nasıl bir kafa ile kabul ettin.

– karısı bakire çıkmadı diye onu kapının önüne koyan bir adamın hem kendi hayatını hem kızın hayatını mahvettiği bir senaryo üzerinden kurgulanmış bir dizi var karşımızda. konu gayet sevimsiz ve en kötüsü belli ki bi vıcık vıcık aşk filmine dönüşecek adım adım.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir